Teknoloji Transfer Ofisi İle Fikrini Hayata Geçir -2. Bölüm-

Teknoloji Transfer Ofisi yöneticisi Seçkin DİLEK ile yaptığım söyleşinin devamını sizlerle paylaşıyorum. Söyleşimizin ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

 

İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi tarafından düzenlenen konferans ve söyleşiler yoğun ilgi görüyor bunların devamı gelecek mi? Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Evet aslında biz eylül ayından sonraki üst yönetim toplantılarında acaba öğrenciler o kadar çok etkinlikten bıkıyorlar mı diye düşündük. Özellikle ekim-kasım aylarında 15 Aralığa kadar hemen hemen her hafta bir veya haftada iki etkinlik oluyordu. Bunlarında hemen hemen yüzde yetmiş, sekseni Teknoloji Transfer Ofisi tarafından düzenleniyordu. Bunların yeni dönemde devamı gelecek hatta daha kurumsal  bir yapı çerçevesinde gelişecek. Biz tüm öğrencilerin katılımını sağlamak adına çarşamba günleri öğleden sonrayı veya Çarşamba tüm günü boşaltmayı düşünüyoruz. Bu etkinlik sayesinde her öğrenci katılabilsin. Bu etkinliklerin dışında da Teknoloji Transfer Ofisi sohbetleri ekim ayı itibarı ile başladı. Fakat çok yoğunlaştıramadık. Haftada bir oluyordu ve sanayi veya bilim dünyasından bir kişi gelip konferans veriyordu. Biz bunu biraz daha detaylandıracağız. Her gün öğle aralarında 20-25 dakika güncel bilim ve teknoloji ile ilgili sohbet şekline getireceğiz. Öğrencilerle konu ile ilgili akademisyenleri bir araya getirip tamamen bilgi alış-verişi sohbet şeklinde bunu gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.

Peki Teknoloji Transfer Ofisinin 2017 yılında İskenderun’a ve okulumuza sağlayacağı katkılar nelerdir?

Hemen planlanmış projelerden bahsedeyim. Patent kanunu değişti. Bir ilk olarak hemen 2017 ocak ayı içerisinde ciddi bir patent sempozyumu yapmayı düşünüyoruz. 2 veya 3 gün sürecek bu sempozyumda hem sanayicilerimizin hem hocaların hem öğrencilerin hem de bölgenin bilgilendirilmesini planlıyoruz. Bununla ilgili şu anda patent enstitüsünden uzmanlar ile görüşüp bir program ayarlamaya çalışıyoruz. Yine planlanmış etkinlikler den geçen ay yaptığımız Bilim Çocuk etkinliği çok ilgi gördü. Mayıs ayı içerisinde onu bahçede daha büyük bir alanda daha büyük bir organizasyon şeklinde yapmayı düşünüyoruz. Hem Tübitak hem Kalkınma ajansı hem de Avrupa birliği projelerinin olduğu güzel bir proje haftası düzenlemeyi düşünüyoruz. Bunların dışında normal düzenli eğitim etkinlikleri devam edecek. Genel anlamda 2016 da olduğu gibi 2017 de daha fazlası ile aynı işlere devam edeceğiz.

 

Teşekkür ediyorum. Son sorum. İskenderun iş dünyası ve İskenderun Teknik Üniversitesi öğrencilerinin Teknoloji Transfer Ofisine olan ilgisi istenilen düzeyde mi?

Biz burada geçen sene ilk başladığımızda İskenderun bölgesi diğer illeri düşündüğümüzde bayağı bakir kalmıştı. Hem bu derece gelişmiş bir sanayiye sahip olup hem 1992 yılında kurulmuş bir Mustafa Kemal Üniversitesi zamanından bir mühendislik fakültesi olup bir bu kadar da böyle teknoloji çalışmalarına ar-ge kültürüne, üniversite sanayi işbirliği dediğimiz şu anda onunda ismini biz değiştirdik, üniversite iş dünyası entegrasyonu dedik. Bu bölgenin bu entegrasyona uzak kalmış olması bizi hem üzdü hem de sevindirdi. Bölgenin bize karşı bakışı ilk başta çok iyi değildi. Üniversite bize ne katabilir ki? düşünceleri bir önyargıları vardı. Çünkü maalesef ki sanayi işbirliği jargonu çok çürütülmüş bir jargon. Son 30 yıldır Türkiye’de konuşulan fakat sadece bir araya gelip bir kokteyl yapmanın iş yemeği yemenin dışında geçilememiş bir kavram. Sayın rektörümüz Türkay Dereli nin projelerini fikirlerini anlata anlata bir güven oluşturduk. Daha sonra bizimle iş yapmaya başladılar. Biz yaklaşık ilk 4-5 ayımızı bu önyargıyı kırmak için harcadık. Haziran ayından sonra iş yapmaya başladık. Biz bir gidiyorsak sanayiciler bize beş gelmeye başladı. Algıları çok değişti. Şu anda bu algı kartopu gibi büyüyerek devam ediyor. Bizimde projelerimiz büyümeye devam ediyor. Bize olan güvenleri ve düşünceleri bir kat daha arttı. Gerek büyük sanayicilerin gerek İskenderun ticaret ve sanayi odası başkanının gerek Kosgebin, Doğaka Kalkınma Ajansı gerçekten burda bir bütünlük potansiyel var. Biz sadece arayüz olarak bu potansiyellere bir yol gösteriyoruz.

 

İskenderun Teknik Üniversitesi öğrencilerine söyleyeceğiniz son bir şey bir mesajını var mı?

Evet öğrencilere mesajım var. Aslında Teknoloji Transfer Ofisinin yüzde 50 paydaşı öğrencilerdir. Özellikle iş fikri olan öğrencilerin gelerek bu iş fikrini nasıl projeye dönüştüreceğini projeleri nasıl prototip üretime geçirebilirler. Onlara yardımcı olacağız. 3D yazıcımızı aldık. Öğrenciler gerek bitirme projelerinde gerekse kendi tasarladıkları herhangi bir projede tabi biz bu projelerin arge inovasyon veya teknoloji odaklı olmasını bekliyoruz. Bu projelerde gelip buradan hemen katı modelini alabilir, üretebilirler. Gerçekten girişimci olmak isteyen öğrencileri, iş fikri olan misyonu vizyonu belli ve girişimci olmak isteyen öğrencileri biz burada en iyi şekilde yönlendirmek için hazırız. Onların teknoparklarda şirket kurmalarına yardımcı olmak için de hazırız. 2017 hedeflerimizden bir tanesi de öğrencilere yönelik bir kuluçka merkezi kurmak. Aslında şu anda bir nevi kuluçka merkezi gibi çalışıyoruz fakat birazcık daha kurumsal yapıda ayrı bir yer açarak hem kuluçka merkezi hem de yapı örem merkezinde 3D yazıcı ve CNC makinaları olacak, öğrencilerin kolaylıkla üretim yapabileceği, tasarım yapabileceği bir merkez haline getireceğiz. Öğrencilerle ilgili vizyonumuz ve misyonumuz bu şekilde. Eğitim faaliyetleri devam edecek. Onlara özellikle rica ediyorum eğitimlere katılsınlar. Sadece sertifika için değil 2 saatlik bir eğitimde öğrenecekleri iki cümle bile onların hayatını değiştirebilir. Bir network oluşturabilirler. Biz her türlü etkinliklerde öğrencileri aramızda görmek istiyoruz. Mümkün olduğunca yazılı afişler ile duyurmaya çalışıyoruz. Fakat teknoloji çağındayız. Bu sebeple bizim İskenderun Teknik Üniversitesi web sayfasında gerek ise aktif kullandığımız İSTE-TTO facebook sayfasında tüm bu duyuruları net bir şekilde herkes görebilir. Herkesten İSTE-TTO sayfasını beğenmelerini rica ediyorum. 2017 yılında onları daha fazla ilgi, alaka ve istekle bekliyorum.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

 

 

Hasan GÜNSALDI

 

hakkında Hasan Günsaldı

Photographer, Tennis Player, Geleceğin Oyuncusu, İskenderun Teknik Üniversitesi Basın ve Yayıncılık #HayallerininPeşindeKoşanBirKişi

Başka Neler Var

İskenderun’da Uluslararası Yapay Zeka Konferansı

İskenderun Teknik Üniversitesinde Uluslararası Yapay Zeka Konferansı 15 – 17 Kasım tarihleri arasında İskenderun Teknik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir