Söyleyin Ne Yapalım?

Bir araştırma yaptım ve sonrasında bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Bu yılın temmuz sonu itibari ile 1 milyon 156 bin 832 genç, ‘öğrenim kredisi’ nedeniyle borçlu durumda. Bu kişilerin toplamda aldığı para 11 milyar 899 milyon 7 bin 628 TL iken, ödenmesi gereken toplam miktar ise 13 milyar 158 milyon 657 bin 537 TL.

Bu öğrencilerden 239 bini, aldıkları öğrenim kredisinin geri ödemesini gerçekleştiremedikleri için icra tehlikesi ile karşı karşıya.

Yurt dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığınca hazırlanan burs programı kapsamında bazı şartları taşıyan belli sayıda ki Suriyeliye, belirlenen üniversitelerde eğitim, devlet yurtlarında barınma ve aylık 1200 TL burs imkanı verilecek.

Biz Türkler olarak ülkemizde okumak için borç para alıp geri ödeyemediğimiz için evimizden, elimizdekilerden oluyoruz, ülkesinde çıkan savaştan dolayı gelen mülteciler, bizim ülkemizde asgari ücrette burs alıyorlar.

Hani okumak için aldığımız parayı, okul bittikten sonra iş sahibi olup ödeyebileceğimizi bilsek, gönül rahatlığı ile alırız. Lakin 2017 yılı Mart ayında açıklanan rakama göre; üniversite diplomalı işsiz mezun sayısı 774 bin.

Öğrenciler okumayın, gidin sanayide çalışın, okuyupta ne olacaksınız, okuyanların hali ortada mı denmek istiyor anlamıyorum ki?

Devam edecek olsam sabaha kadar yazarım ama burada noktalıyorum. Daha fazla can sıkmaya gerek yok!

Hasan GÜNSALDI

hakkında Hasan Günsaldı

Photographer, Tennis Player, Geleceğin Oyuncusu, İskenderun Teknik Üniversitesi Basın ve Yayıncılık #HayallerininPeşindeKoşanBirKişi

Başka Neler Var

Adile Naşit

Adile Naşit, bizim jenerasyon tabiri ile Adile Teyzemiz… “Uykudan Önce” onun okuduğu masalları onun nasihatlarını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir