O Klima Açılacak!

Kısaca yaşadığım bir olayı anlatayım.
İskenderun sıcak bir yer, sabah dolmuşla işe gidiyorum. Araba dolu, ayakta duran yolcu bile var. Ben arkaya yakın bir koltukta oturuyorum. Arkamda yolcular sıcaktan şikayetçiler ve önümde ki koltukta oturan bir çocuk babasına sıcakladığını söyledi. Babası oğluna “Bir şey olmaz oğlum araba hareket edince hava geliyor” diye cevap verdi.

Ben şoföre normal bir ses tonu ile klimayı açmasını söyledim ama şoför duymazdan geldi. 2 dk sonra daha yüksek sesle tekrar ettim ve klimayı açtı. Yan tarafımda oturan bir adam bana; “Helal olsun kardeşim” dedi. İşte bakın söylemeye bile çekiniyoruz. Sanki şoför durup bizi arabadan atacak 🙂

Toplu taşıma araçlarında klima açmayan sürücülere 208 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Hava sıcaklığı 25 dereceyi aşarsa klima açmak zorundalar.
Şoförler klima açtıkları takdirde araçlarının daha fazla yakıt harcadıklarından şikayet ediyorlar. Ancak toplu taşıma ücretleri her ihtimal düşünülerek belirlenir. Bu sebepten dolayı bu bir mazeret sayılmamaktadır.

Bir misafirliğe gidiyoruz ama terden kokumuz çıkmış, bu hoş bir şey değil.
Bu konu insani bir olaydır. Benim burada şoförlere ya da birilerine kastım yok. Günün hangi saatinde olursa olsun neden oturduğumuz yerde ter içinde kalalım?

hakkında Hasan Günsaldı

Photographer, Tennis Player, Geleceğin Oyuncusu, İskenderun Teknik Üniversitesi Basın ve Yayıncılık #HayallerininPeşindeKoşanBirKişi

Başka Neler Var

Adile Naşit

Adile Naşit, bizim jenerasyon tabiri ile Adile Teyzemiz… “Uykudan Önce” onun okuduğu masalları onun nasihatlarını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir