NEDEN “HATAY” YERİNE “İSKENDERUN” DİYORUZ?

Bir İskenderunlu olarak şehir dışındaysak veya Ülke dışındaysak “Nerelisin?” sorusuna hep “İskenderunluyum” diye cevap veririz. Çünkü kendimizi Hataylı değil, İskenderunlu olarak görürüz her zaman. Türkiye genelinde bu tarz örneklere sık sık rastlanır. Örneğin İzmir’in yıllardır “TAM 35” ve “35 BUÇUK” gibi tatlı bir sürtüşmesi vardır. Veya bazı ilçeler gelişimini artırarak bağlı oldukları illeri geçerler. Bunlardan birisi de İskenderun’dur. Limanıyla, sanayisiyle, deniziyle ve daha bir çok özellikleriyle Merkez Hatay’ın bir nebze önündedir. Hatta en gelişmiş ilçeler sıralamasında hep İskenderun gösterilir. Belki de sebebi budur, belki de farklı bir nedeni vardır bilinmez ama dünyanın neresinde olursak olalım birisi “Nerelisin?” diye sorduğunda “İskenderunluyum!” deriz.
Gerek nüfusuyla, kültürüyle ve daha nice özellikleriyle fark yaratmış bir şehirdir İskenderun. “İskenderunluyum” diyenlere kızmayın. Onlarınki hafif bir gurur ve geçmişe hürmettir biraz da. Hatay’ı sevmemekten değil, İskenderun’u sevmekten gelir onların bu sevdası.

hakkında admin

Başka Neler Var

Adile Naşit

Adile Naşit, bizim jenerasyon tabiri ile Adile Teyzemiz… “Uykudan Önce” onun okuduğu masalları onun nasihatlarını …

ilk Yorum

  1. Güzel tespit Her zman gittiğimiz yerde İskenderun luyum deriz bizler. Dediğiniz gibi bir cok ilden bile gerek nüfus gerek sanayi ekonomi gelişmişlik ve güzellik yönünden büyük ve üstün. Hatay in en cok ekonomi gücüde İSKENDERUN o yüzden hakettiğimiz il statüsü nü aldığımız da o zaman fark daha iyi anlaşılacak tir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir