İstedikleri Sadece Üst Geçit!

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Meslek Yüksek Okulu(MYO) Bilgisayar bölümü birinci sınıf öğrencilerinden Eda Tütüncü ile Rabia Turhan okul çıkışı 3 Ocak 2017 günü E-91 karayolunu geçmek istedikleri sırada seyir halindeki bir aracın çarpması sonucu bir kaza meydana gelmişti. Kazadan sonra Rabia Turhan(19) 12 gündür hayat mücadelesi verirken, Eda Tütüncü(19) ise hayatını kaybetti.

 

İSTE’li Veysel Yaman’da aynı yerde kaza yaptı!

 

İSTE MYO Otomotiv bölümü birinci sınıf öğrencisi Veysel Yaman’da 2016 yılının Mart ayında aynı bölgede kaza yaptığını söylerken, kaza anını ve sonrasını şu sözlerle ifade etti; 2016 Mart ayının ortalarında sınavdan çıkıp dolmuş durağına gitmek üzere E-91 karayolunundan karşıya geçmek istediğim sırada, Hatay-İskenderun istikametinden gelen beyaz bir binek aracın hızla geldiğini gördüm. Hızlı adımlarla yürümeye başladım. Refüje yakın bir yerde kaldırım taşına sol ayağımı koyduğumda fren sesini duymamla sağ bacağımdan darbe alıp havaya savruldum, sırtımın üstüne sert bir şekilde düştüm. Hızı 80 km civarı olan araç, çarptıktan 30-35 metre sonra ancak durabildi. Yaklaşık 10-15 dakika sonra gelen acil servis görevlileri ilk müdahaleden sonra beni Özel Gelişim Hastanesi’ne kaldırdılar. Sağ bacakta kemik ezilmesi, sol kolda da iki kırık vardı. 3 gün hastanede 3.5 ayda evde yattım.

 

Bu süreçte ne gibi zorluk veya durumlarla karşı karşıya kaldınız ve halen yaşadığınız zorluklar, durumlar varsa nelerdir?

 

Tuvalet ihtiyacımı bile hasta arabasıyla son zamanlarda da koltuk değnekleriyle giderebiliyordum. Sigarayı bırakmışken tekrar başladım halen içiyorum, ailem ve arkadaşlarım en büyük destekçimdi , hepsinden Allah razı olsun. Okul yönetimine götürdüğüm raporda böyle bir kazadan haberdar olmadıklarını söylemeleri beni çok üzdü. Okuldan hocalarım arayıp sordular mutlu oldum. Geri kaldığım derslerimi bu yıl yeniden alıyorum, okul konusunda da sağlık konusunda da herşey yolunda.

Hukuki yönden hakkınızı aramaya yönelik bir faaliyette bulundunuz mu , çarpan kişi hakkında gelişmeler nelerdir?

Tabii ki, 4 mahkemede karar verildi. Sanık ve avukatı hiçbir mahkemede yoktu. 112 gün hapis cezası, para cezasına çevrildi. Çarpan kişinin ehliyetine 3 ay süreyle el koyuldu. Tali suçlu olarak, tazminat alamadım.

Başka mağduriyetlerin yaşanmaması için neler yapılmalı, yapılıyor mu?

Hemen hemen hergün okuldaki öğrencilerin bu konu hakkında konuştuğunu biliyorum. O yol tehlikeli, üst geçit yapılmalı! Okula gidecek başka yolumuz yok, Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB)’ye başvurduğumda Karayolları Genel Müdürlüğü’ne oraya gittiğimde HBB’ye yönlendiriliyorum. Yapılan ne bir iş, ne bir söz var!

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı ?

Ben bu ülkenin vatandaşı, bir öğrencisiyim. Ben ve benim gibi mağduriyetlerin yaşanmaması için başka Eda’ların ölmemesi başka Rabia’ların acı çekmemesi için olaya el atmaları, üst geçit yapmaları için bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Bu bölgede kaza tehlikesi yaşayan çok kişi gördüm, ölmek için değil yaşamak için ülkemize faydamız olsun diye okuyoruz. Yarın yetkililerin evlatları yakınları da okulumuzda okuyabilir. Teşekkür ederim.

Ümit Bağlar

 

hakkında Ümit BAĞLAR

İskenderun Teknik Üniversitesi Basın ve Yayın

Başka Neler Var

Adile Naşit

Adile Naşit, bizim jenerasyon tabiri ile Adile Teyzemiz… “Uykudan Önce” onun okuduğu masalları onun nasihatlarını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir