İskenderun’da Saklı Kalmış Sanat

İskenderun’da insanların bileklik, tablo ve el işlemesi gibi sanatsal çalışmalarını satışa sunduğu saklı kalmış “Sanat Sokağını” ziyaret ettik. Bu sokakta yakma sanatı, yağlı boya çizimleri bulunan Zeynep Yüksek’i ziyaret ettik ve yaptığımız söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Zeynep Hanım Sizi Tanıyabilir miyiz?
Ben aslen Kahramanmaraşlıyım, 40 yıldır İskenderun’da yaşıyorum. Eşim Demir Çelikte emekli oldu. Orada eğitime önem veriliyordu ve benim çocuklarım orada büyüdüler. Oğlum Hukuk Fakültesini bitirdi, kızım da sağlık bölümünde üniversite öğretmenliği yapıyor. Çocuklarımdan sonra sanatsal olarak diğer gençlere yöneldim. Ben insanlara sanatı sevdirmeye çalışıyorum. Onlara bir nebze faydam olursa ne mutlu bana.

Zeynep Hanım Kaç Yıldır Bu İşi Yapıyorsunuz?
Ben 20 yıldır bu işi yapıyorum. İstanbul’da eğitim aldım ve genellikle orada çizim yapıyordum. Oğlumun okulu bittikten sonra İskenderun’a taşındık. Burada insanlara sanatı sevdirmeye çalışıyorum. 100 insanı değilse de 50 kişiye 10 kişiye sanatı sevdirirsem ne mutlu bana.

Bununla Alakalı Neler Yapıyorsunuz?
Her yerde ders vermeye çalışıyorum. Gittiğim her yerde gençlere ücretsiz dersler veriyorum. Halk eğitim bana karşılığımı veriyor. Gençlere neredeyse gelin ders vereyim size diye yalvarıyorum, duyarlı olanlar geliyor. Zaten burada onların çalışmaları da var.

Resim Yapmak Size Ne Anlam İfade Ediyor?
Huzuru, güzelliği ve bugünün güzelliğini gençlere aktarmayı ifade ediyor. Yarın için ne kadar iyi şeyler bırakırsam mutlu olurum. Çizimlerimi müzik dinlerken ve insanların önünde yapmayı seviyorum.

Kaç Adet Mevcut Tablo ve Çizimleriniz Var?
100 ve hatta 100 den fazla satılmaya hazır mevcut tablomuz var. Yeteri kadar reklamımız yok, bu yüzden tablolarımız satılamıyor. Sergiler açıyorum ama davet ettiğim 100 kişiden 20 kişi geliyor. Benim isteğim yetkililerin iş adamlarını oraya getirtmeleri. Ben öğrencilerimin tablolarının satılmasını, emeklerinin karşılığını almalarını istiyorum. Tablolarımız 150 Tl den başlıyor 1500 Tl ye kadar gidiyor. Ama ne yazık ki İskenderun’da insanlar sanata pek alışık ve aşina değiller. Burada ki insanlar yemeğe 100 TL, 200 TL verirler fakat bir tabloya bu parayı vermezler. İnsanlar sanat kültürünü bilmiyorlar o yüzden biz insanlara sanat kültürünü aşılamaya çalışıyoruz.

Son Olarak Neler Söylemek İstersiniz?
Burası sanat sokağı olarak geçiyor. İnsanlar burayı henüz bilmiyorlar çünkü burası eskiden evsiz insanların tinercilerin yaşadığı bir yerdi. Artık bizler varız, sanatla ilgili şeyler çalışmalar barınıyor burada. Bir sıkıntımız var o da reklamımız yok. Reklamımız yapılır ise belki de insanlar bizi tanıyacaklar ve buraya daha sık gelecekler.

Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz. Tekrar görüşmek dileği ile hoşça kalın.

hakkında admin

Başka Neler Var

Adile Naşit

Adile Naşit, bizim jenerasyon tabiri ile Adile Teyzemiz… “Uykudan Önce” onun okuduğu masalları onun nasihatlarını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir