İskenderun Kur Krizinden Kazançlı Çıkar Mı?

İskenderun Kur Krizinden Kazançlı Çıkar Mı?

Dövizin artışı tüm Türkiye’de olduğu gibi İskenderun’da da herkesin gündemi.

Krizden etkilenmeyen sektör neredeyse yok. İşletmeler hızla kapanıyor. On yıl önce hava parası ödenerek kiralanan iş yerleri şimdi bomboş.

Peki İskenderun bu durumdan nasıl kazançlı çıkar?

Kriz dönemleri işini seven ve işine yatırım yapan gerçek ticaret insanları için güzel bir fırsattır.

Ekonominin normal olduğu dönemlerde iflas korkusu veya masrafları karşılayamama korkusu pek yaşanmaz ve işletmeler yaşamına devam eder. Ancak kriz dönemleri gerçek ticaret insanlarının hünerlerini gösterme zamanlarıdır.

Kriz dönemlerinde ilk havlu atanlar, uzmanlık alanları olmasa dahi kazançlı olduğunu düşündüğü bir sektöre yatırım yaparak fiyat kıran, kalitesiz hizmet veren, hesabını bilmeyen kişilerin işletmeleridir. Şimdi vakit bu tür işletmelerin piyasadan temizlenme vaktidir. İskenderun’da işini hakkıyla yapan işletmeler için en büyük kazançlardan biri budur.

 

Peki işini hakkıyla yapan ancak yine de krizden etkilenen işletmeler ne yapmalı?

İşini hakkıyla yapan işletmelerin yönetim kadrolarını ve personel yapısını incelerseniz kendini yetiştirmiş ve alanında uzman insanların olduğunu görürsünüz. Böyle şanslı işletmelerin yüzleri her zaman geleceğe dönük olmuştur.

Piyasayı genişletme, ihtiyaca yönelik üretim, yeni ürün keşfi, piyasayı doğru okuma, doğru işbirlikleri bu tür işletmeleri nefes alacak pozisyona getirecektir.

Kimse unutmamalıdır ki ekonomi bir bilimdir. Krizler ekonomik sistemlerin bir parçasıdır ve krizden çıkış yollarıda bilimsel olarak tanımlanmıştır. Dünyada birçok örneği mevcuttur.

İskenderun’da gerçek ticaret insanlarının vizyonları ile bu krizin aşılacağını biliyoruz.

Artık kısa yoldan köşeyi dönmek, hızlı para kazanmak, piyasa dengelerini bozarak ucuz işçlik, kalitesiz mal üretimi devri kapanacaktır. Zaten krizlerin doğası gereği bu tür kişi ve işletmeler tükenene kadar krizler devam eder.

İskenderun, gerçek ticaret insanları ile kaliteli hizmet ve ürünler üreterek bu krizden kazançlı çıkacaktır.

hakkında admin

Başka Neler Var

Adile Naşit

Adile Naşit, bizim jenerasyon tabiri ile Adile Teyzemiz… “Uykudan Önce” onun okuduğu masalları onun nasihatlarını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir