BİR ÖĞRENCİNİN GÖZÜNDEN İSKENDERUN | RÖPORTAJ

Merhaba öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

-Merhaba,ismim Tuğba Demir.İste Turizm ve Otel işletmeciliği son sınıf öğrencisiyim,maalesef mezun olamadım 🙂
4 yıldır İskenderun’da yaşıyorum.Buraya İstanbul’dan geldim.

İskenderun’a dışarıdan gelen birisi olarak en sevdiğiniz ve en sevmediğiniz şeyler neler oldu?

-İskenderun ve genel olarak Hatay’da en sevdiğim şey birçok etnik kökeni barındırıp,kültürleri harmanlamış olmasıdır.Farklı dili konuşan,farklı inanç ve değerlere sahip olan insanlar güzel bir sentez oluşturmuş durumdalar.Bunun dışında en sevdiğim şey tatil yapmak için uzaklara gitmeye gerek yok.Çünkü denizi,doğası,tarihiyle mükemmel bir şehirdeyim.Sırt çantamı alıp istediğim yerde kafamı dinleyebiliyorum.
Olumsuz yönü ise sosyal olarak çok aktif olmaması.Fakat İste merkez kampüsün birkaç yıl içinde mükemmel bir hal alacağına inanıyorum.Hatay geleceğin öğrenci şehirlerinden birisi olmaya aday bir şehir.

İskenderun yemeklerinden en çok hangilerini sevdiniz?

-Hatay gastronomi alanında çok iyi derecede,UNESCO’ya aday bir mutfağı var.Fakat tanıtımı yapılamıyor.Buraya gelen insanlar Hatay mutfağına aşık oluyorlar 🙂
İlk geldiğim yıllarda tepsi kebabı,içli köfte ve İskenderun dönerini çok severdim.Fakat son iki yıldır vejetaryenim dolasıyla artık et tüketmiyorum.
Farklı alternatif üretip döneri vejetaryen dürüm yaptırıp yiyorum 🙂 Tatlı olarak künefeyi anlatmama gerek yok galiba …
Bir kadın olarak İskenderun’da yaşarken bir zorluk yaşadınız mı?

-İskenderun bir kadın için yaşanılası bir yer.Örneğin gece çıkıp sahilde yürüyüş yapabiliyorum.Genel olarak büyük şehirlerde yaşadım,fakat İskenderun’da olduğu kadar rahat yürüyemiyordum sokaklarda.4 yıldır buradayım ,bir kere sözlü tacize uğradım.Kötü insanlar her yerde var olduğu için bu olayı çok fazla sorun etmiyorum.Toplumsal bir sorun toplumun temelinde çözülmelidir.Dileğim kadınların dünyanın her yerinde özgürce var olabilmesidir ve yaşayabilmesidir.
İskenderun maddi yönden bir üniversite öğrencisi için pahalı bir şehir midir?

-Genel olarak pahalı buluyorum.İş imkanları da büyük şehirlere göre az olduğu için maddi anlamda zorluyor.İskenderun esnafı da bana tabiri caizse gaddar geliyor,öğrencilere yardım etme konusunda biraz zayıflar.Genel kanı da bu yönde. 🙂

Ve son olarak ömrünüzün başka bir zaman diliminde tekrardan İskenderun’u ziyaret eder misiniz?
-Kesinlikle ziyaret ederim. İste’ nin teknik üniversite olması nedeniyle İskenderun daha da canlanıp,güzelleşecek.Bunların dışında buranın doğal güzellikleri nedeniyle Hatay sık sık ziyaret edeceğim şehirlerin başında geliyor.

  • Sorduğumuz sorulara içtenlikle cevap veren Tuğba Nujin Demir arkadaşımıza teşekkürlerimizi sunarız.

hakkında admin

Başka Neler Var

Adile Naşit

Adile Naşit, bizim jenerasyon tabiri ile Adile Teyzemiz… “Uykudan Önce” onun okuduğu masalları onun nasihatlarını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir