Bilmiyorum Farkında Mısınız?

Son yıllar da ülkemizde ki kadına şiddet ve bu yüzden ölüm oranı bayağı bir arttı. Bunun sebebini merak etmişimdir. Dünyamızı güzelleştiren kadınlara niye zulmediyoruz?
Ataerkil olan toplum yapımızdan dolayı mı, yoksa televizyonlarda ki bizim gözle görmediğimiz ancak bilinçaltımızın aldığı subliminal mesajlardan dolayı mı?

Bence her ikisi de, biz millet olarak ataerkil bir yapıya sahibiz. Evde son sözü erkek söyler, erkek her istediğini yapar vs.
Bilinçaltımızın aldığı subliminal mesajlara gelirsek; Hemen hemen herkesin sevdiği, Akasya Durağı diye eski bir dizi vardı. O dizi yaklaşık 120 bölüm ve 3 sezon sürdü.

Anlatmak istediğim şeye gelirsek, o dizideki karakterlerden biri olan taksici Osman, dizideki eşi olan Safiye bir şey yaptığında ona “Öldüreceğim seni  Safiye” diye bağırmaktadır. Her bölümde bu sahne en az 10-15 defa geçer.

Binlerce kez “Öldüreceğim seni Safiye” repliğini duyduk. Sadece bu sesi duysaydık bilinçaltımız bir şeylerin ters gittiğini anlayıp tepki verecekti ama “Öldürecegim seni Safiye” repliği görüntülerle birleşince, bilinçaltımız için karmaşık bir hale geliyor. Beynimiz bu durumu çözemediği için bize o sahne, ses komik geliyor ve bilinçaltımıza kazınmış oluyor.

Ataerkil toplum yapısı ve subliminal mesajlardan dolayı, ne yazık ki kadına şiddet gün geçtikçe artıyor.
Peki bunun çözümü hiç mi yok?

Bunları yapanlara verilen cezalar hiç mi caydırıcı olmuyor?

Bence olmuyor ki her gün farklı bir melek cennete gidiyor.
Benim aklıma gelen tek bir çözüm geliyor. Bir ülke refaha kavuşup ayaklanacak ise o kadınlar sayesinde olacaktır.

Bakın Almanya’nın Başbakanı bir kadın, Dünyanın en büyük sanayisi olan Almanyayı bir kadın yönetiyor.

En son ki ABD başkanlık seçiminde Başkan adayı olan bir kadındı ve arkasında bir çok destekçisi vardı. İngiltere Kraliçesini söylemiyorum bile. Daha sayabileceğim Dünya’da başarılı bir çok kadın var. Neden bu yazıyı okuyan kadınlardan  biri olmasın?

O saydıklarım bu başarılarını şans eseri kazanmadılar. Çalışarak, çabalayarak, emek vererek. İlk adım olarak ben size yapmanız gerekeni söyleyeyim, iki eliniz kanda olsa da, borç batağında olsanız da okuyun, her şey okumakla başlar.

Umut Alper KARA

hakkında Umut Alper Kara

İskenderun Teknik Üniversitesi

Başka Neler Var

İskenderun’daki İşletmelere 600 TL Reklam ve Tanıtım Desteği

E-Ticaret’te yerini almak isteyen işletmelere büyük fırsat. İskenderun iş dünyasının başlattığı enflasyonla topyekün mücadele kapsamında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir