Amansız Tik Tak

Geçmişten bugüne kadar “Zaman” dediğimiz şey sadece tik tak sesi veya güneşin hergün doğup batması olarak adlandırılmamalıdır.

Zaman günümüzün vebası haline geldiğinden, herşey zamanı iyi kullanma, zamanı iyi değerlendirme üzerine yaşanmaktadır. Her insanın doğduğu andan itibaren tek bir amacı vardır, yaşama çabası. Genelleme yapmaktan kaçınsam da bu tek gerçektir. Herkes her an bu duygular içinde yaşamaya ve hayatta kalmaya çalışır.

Dünyanın neresine giderseniz gidin, zaman eşşitir para, şeklinde seyir eder. Bir iş yaparsın zaman harcarsın ve karşılığında para harcarsın. Kazandığın parayı başka birinin zamanını harcayarak üretiği veya sana vereceği hizmeti (zamanı) satın alırsın.

En basitinden bir örnek vereyim; bir hafta çalışıp vaktini harcayarak kazandığın, parayı istediğin bir eşyayı almak için verirsin.

Asıl değinmek istediğim nokta şu ki, bir kıyafet almak için ne kadar zaman satmak gerekiyor? Hiç düşündünüz mü? Kimi için 1 dakikadan az bir zaman da kazanırken, kimi haftalar, belki de 1 ay zamanından vermek zorunda kalıyor.

asgari ücret 1400 TL

Bir ayakkabı – 100 TL +

bir çift çorap – 10 TL +

Bir Pantalon – 100 TL +

Bir Tişört – 50 TL +

Bu yazdığım rakamlar temsilidir.

Küçük bir hesap yaptığımda, 1 hafta zaman harcayarak (yeme içme bir yana) sadece üst baş alabilir. Burada sitemim askeri ücrete değil, zamanı iyi kullanarak zamanın kıymetini bilmek, en az zamanda çok iş üretmek mümkündür.

Peki Size Bir Soru

Bir hayat kurmak için bize kaç yıl zaman gerekiyor ?

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Aytekin Akkaya

hakkında admin

Başka Neler Var

İskenderun Teknik Üniversitesi’nden 29 Ekim Konseri

İskenderun Teknik Üniversitesi Mustafa Yazıcı Konservatuvar Salonunda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları kapsamında “Atatürk’ün Sevdiği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir